chleb z ziaren i pasztet z warzyw



Dzisiaj same zdrowe przepisy i mam nadzieję - zaskakujące smaki. Pierwszy raz zrobiłam warzywny pasztet. Zdecydowałam się skorzystać z przepisu Marty z Jadłonomia i oczywiście nie zawiodłam się! Pasztet jest smaczny i nie kruszy się. Dobrze smakuje na chlebie, ale również samodzielnie. Jedyna moja modyfikacja jeśli chodzi o przepis - zamiast orzechów laskowych użyłam włoskich. Przepis na chleb pochodzi z książki Swojsko. Karolina na tropie polskich smaków, o której już wspominałam przy okazji bezglutenowych ciasteczek z mąki gryczanej --> klik. Chleb jest przepyszny i przede wszystkim zdrowy! Jeśli chodzi o książkę, to czekajcie na wpis, bo jest o czym pisać!

Bezglutenowy chleb z ziaren i orzechów (przepis pochodzi z książki Swojsko. Karolina na tropie polskich smaków)

1 szklanka ziaren słonecznika
3/4 szklanki siemienia lnianego
1/2 szklanki migdałów lub innych orzechów
10 czubatych łyżek świeżo mielonego siemienia lnianego
2-3 łyżeczki soli
1 łyżeczka słodu ryżowego lub syropu z agawy
5 łyżek rozpuszczonego oleju kokosowego
1 i 3/4 szklanki letniej wody

Wszystkie składniki mieszamy i odstawiamy na 2 godziny. Po tym czasie zagniatamy masę aby zaczęła się kleić. Przekładamy do wysmarowanej olejem formy (spód powinno się wyłożyć papierem do pieczenia lub posypać płatkami). Formę wkładamy do piekarnika rozgrzanego do 200 stopni z termoobiegiem. Pieczemy 50-60 minut aż ciasto się zarumieni. Wyjmujemy i odstawiamy na całą noc. Chleb utrzymuje świeżość do 10 dni, pod warunkiem, że nie trzyma się go w szczelnym opakowaniu.



Doskonały pasztet warzywny (przepis pochodzi z bloga Jadłonomia)

Składniki na średnią keksówkę:
1 1/2 szklanki ugotowanej kaszy jaglanej / około 3/4 suchej szklanki kaszy
1 szklanka orzechów laskowych, zmielonych w młynku lub blenderze (zastąpiłam włoskimi)
100 ml oleju roślinnego
2 marchewki
2 pietruszki
1 por, tylko biała część
2 laski selera naciowego (nie użyłam)
2 ząbki czosnku, posiekane
2 - 3 łyżki sosu sojowego
2 ziarna ziela angielskiego
2 liście laurowe
1 łyżeczka majeranku
1 łyżeczka suszonej pietruszki
1/2 łyżeczki lubczyku
1/2 łyżeczki tymianku
spora szczypta gałki muszkatołowej (nie użyłam)
sól i czarny pieprz
Pora pokroić na cienkie talarki, na dnie dużego rondla lub garnka rozgrzać olej. Dodać pory, liście laurowe, ziele angielskie i smażyć na niewielkim ogniu do czasu, aż por będzie szklisty i miękki. W tym czasie marchewki oraz pietruszki obrać i zetrzeć na tarce, seler naciowy pokroić w cienką kostkę, a czosnek posiekać.  Kiedy pory będą zeszklone, wyjąć ziele angielskie oraz liście laurowe, dodać przygotowane warzywa, posiekany czosnek i dusić na małym ogniu przez około 10 - 15 minut, czyli do czasu, aż warzywa będą bardzo miękkie. Miękkie warzywa przełożyć do dużej miski. Dodać ugotowaną kaszę jaglaną, orzechy, olej oraz pozostałe przyprawy i zmielić wszystko na gładką masę. Doprawić do smaku solą i czarnym pieprzem. Przełożyć do keksówki i piec przez 30 - 45 minut w piekarniku rozgrzanym do 200 stopni. Wyjąć, studzić przez całą noc, a rano kroić.


Dzisiejsze przepisy pochodzą ze strony jadlonomia.com oraz z książki Swojsko. Karolina na tropie polskich smaków

Komentarze

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz!